<strong>Kiedy warto rozważyć wymianę instalacji elektrycznej?</strong>

Wymiana instalacji elektrycznej

Sprawna instalacja elektryczna to gwarancja bezpieczeństwa dla wszystkich domowników. Stare przewody, niesprawne gniazdka lub zbyt intensywna eksploatacja mogą doprowadzić do awarii, która zagrozi mieniu i życiu mieszkańców. Dlatego instalację elektryczną trzeba regularnie sprawdzać pod kątem jej wydolności i prawidłowego działania poszczególnych elementów. A kiedy wymiana instalacji elektrycznej, kiedy warto rozważyć wymianę ?

Co ile lat warto wymieniać instalację elektryczną?

Dobrze zaprojektowana i poprawnie zamontowana instalacja elektryczna powinna służyć domownikom przez wiele lat. Jeśli wszystkie sprzęty działają bez zarzutu, a pomiary instalacji elektrycznej nie wykazują żadnych odstępstw od normy, to o wymianie można pomyśleć dopiero po 20 lub nawet 30 latach. W tym przypadku wiele będzie zależało też od rodzaju użytych materiałów i tablicy rozdzielczej. Wybierając sprawdzone urządzenia, w których zastosowano dodatkowe zabezpieczenia i dobrej jakości materiały izolacyjne, można znacząco przedłużyć żywotność instalacji elektrycznej. Wymianę warto zaplanować na czas remontu, ponieważ wówczas można zmienić położenie gniazdek tak, aby każdy z domowników miał do nich łatwy i wygodny dostęp.

Skąd wiadomo, że instalacja elektryczna jest do wymiany?

Nawet najlepsza instalacja elektryczna może czasem ulec awarii. Jeśli doszło do zwarcia, to doświadczony elektryk Wrocław musi sprawdzić cały układ, by znaleźć przyczynę usterki. Przegląd instalacji elektrycznej jest również konieczny, gdy rodzina wprowadza się do nowego mieszkania. Do tego celu specjalista użyje miernika elektrycznego, który precyzyjnie wskaże, gdzie znajduje się problem. Jeśli naprawa poszczególnych elementów nie przyniesie oczekiwanego rezultatu lub awaria będzie dotyczyła trudno dostępnego miejsca, wtedy konieczna będzie wymiana instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu. Taką usługę warto zlecić fachowcom, którzy mają odpowiednie uprawnienia, dzięki którym sprawnie przeprowadzą kompleksowy montaż instalacji elektrycznej.

Wymiana instalacji elektrycznej po pożarze – dlaczego warto?

Podczas pożaru wiele elementów może ulec uszkodzeniu. Dla instalacji elektrycznej niebezpieczny jest nie tylko ogień, ale także woda, której używają strażacy, gasząc płomienie. W ścianach budynku może zalegać wilgoć, co doprowadzi do uszkodzenia murów, w których znajdują się przewody. Natomiast wysokie temperatury mogą sprawić, że poszczególne elementy instalacji ulegną częściowemu lub całkowitemu spaleniu. Takie uszkodzenia często są niewidoczne. Domownicy dowiedzą się o nich dopiero wtedy, gdy nagle dojdzie do zwarcia lub przerw w dostawie prądu. Dlatego po każdym pożarze należy dokładnie sprawdzić tablicę rozdzielczą i wszystkie przewody oraz gniazdka. Jeśli elektryk zaleci wymianę, to po zakończeniu prac, powinien nastąpić oficjalny odbiór instalacji elektrycznej, wykonany przez osobę, która ma stosowne uprawnienia. Szukając sprawdzonych fachowców, warto skorzystać z formularza kontaktowego w zakładce kontakt. Tam uzyskają Państwo szczegółowe odpowiedzi i informacje na temat napraw, przeglądów i wymiany instalacji elektrycznych.

Regularna kontrola instalacji to dobry sposób na szybkie wyłapanie wszelkich nieprawidłowości. Doświadczony elektryk szybko oceni wydolność układu. Wskaże domownikom adekwatne rozwiązania, dzięki którym będą mogli wygodnie korzystać ze wszystkich domowych sprzętów. Jeśli wymiana instalacji elektrycznej jest konieczna, to nie warto z nią zwlekać. Ewentualna awaria może doprowadzić do sporych zniszczeń lub nawet zagrozić zdrowiu i życiu mieszkańców.