<strong>Podłączenie płyty indukcyjnej – na co zwrócić uwagę?</strong>

Podłączenie płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna to podstawowe wyposażenie nowoczesnej kuchni. Dzięki niej z łatwością przygotujesz przepyszne potrawy. Innowacyjny model pozwoli Ci znacznie zmniejszyć rachunki za prąd, a jednocześnie będzie bezpieczny dla wszystkich członków rodziny. Podłączenie płyty indukcyjnej nie jest trudne, ale to ważne, by przed montażem sprawdzić stan instalacji elektrycznej. A na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Podłączenie płyty indukcyjnej

Kiedy można podłączyć płytę indukcyjną?

Jeśli chcesz podłączyć płytę indukcyjną, to jeszcze przed zakupem konkretnego modelu przyjrzyj się instalacji elektrycznej. Niesprawna instalacja może doprowadzić do wystąpienia zwarcia, które trwale uszkodzi płytę. Takiej sytuacji możesz uniknąć, korzystając z usług elektryka Wrocław. Specjalista dokona pomiarów instalacji elektrycznej, pomoże Ci wybrać odpowiednie urządzenie, a także zajmie się montażem. W ten sposób zyskasz gwarancję, że płyta indukcyjna została prawidłowo podłączona, a domownicy będą mogli bez przeszkód z niej korzystać. 

Kiedy pomoc elektryka Wrocław będzie niezbędna?

Na rynku znajdziesz płyty indukcyjne, które są przygotowane do samodzielnego montażu przez użytkownika. Jednak niektóre modele muszą być zainstalowane przez osobę do tego uprawnioną, ponieważ jest to wymagane przez producenta. W takim wypadku, jeśli nie zastosujesz się do zaleceń, możesz stracić gwarancję. Fachowca warto wezwać również wtedy, gdy pierwszy raz montujesz płytę indukcyjną i nie masz przygotowanej instalacji elektrycznej do obsługi tego urządzenia. Wówczas elektryk Wrocław położy dodatkowe kable i zamontuje kontakt na odpowiedniej wysokości. Pomoc specjalisty przydaje się także, gdy w domu znajduje się stara instalacja. Sprawdzenie instalacji elektrycznej nie zajmie elektrykowi dużo czasu, a może Cię skutecznie uchronić przed wystąpieniem poważnej awarii. Pamiętaj też, że każda ingerencja w elementy składające się na ten system niesie ze sobą ryzyko porażenia prądem. Dlatego wszelkie prace przy elektryczności warto zlecić doświadczonym fachowcom.

Jak sprawdzić moc przyłączeniową płyty indukcyjnej?

Gdy montaż instalacji elektrycznej, który zostanie prawidłowo przeprowadzony, a wszystkie kable i kontakty sprawdzone, możesz wybrać wymarzoną płytę indukcyjną. W tym celu sprawdź moc przyłączeniową interesujących Cię modeli i porównaj ją z możliwościami Twojej instalacji. Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń, które mogą być podpięte do instalacji 230 V lub 400 V. Jeśli chcesz zamontować płytę w mieszkaniu, które znajduje się w budynku wielorodzinnym, to wybierz modele kompatybilne z instalacją 230 V. Natomiast urządzenia, które korzystają z instalacji 400 V, wymagają podłączenia do sieci trójfazowej i najczęściej są montowane w domach jednorodzinnych lub w wolnostojących budynkach. Moc przyłączeniowa płyty indukcyjnej może wynosić między 3,7-10 kW. Co ważne ten parametr ma także istotny wpływ na wydajność urządzenia i zużycie prądu.

Montaż-płyty-indukcyjnej3

Jak poprawnie podłączyć płytę indukcyjną?

Niezależnie od tego, czy sam zamontujesz płytę indukcyjną, czy skorzystasz z pomocy fachowca, ta czynność powinna składać się z kilku podstawowych etapów. Najpierw należy przygotować otwór o odpowiednich wymiarach. Następnie trzeba wyciągnąć płytę z opakowania i przykleić do niej uszczelkę. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie urządzenia w otworze i prawidłowe podłączenie przewodów elektrycznych. Jeśli płyta działa poprawnie, to można przystąpić do uszczelnienia jej brzegów. Cała procedura nie powinna zająć zbyt wiele czasu, a poprawne podłączenie sprawi, że domownicy od razu będą mogli skorzystać z urządzenia. Pamiętaj, że przewody muszą być odpowiednio schowane, a płyta dobrze uszczelniona, aby brud nie wniknął w szczelinę między kuchenką a blatem.

Podłączenie płyty indukcyjnej to czynność, która nie wymaga obecności elektryka, jednak warto zatrudnić fachowca, by uniknąć niepotrzebnych problemów i awarii. Elektryk Wrocław szybko sprawdzi instalacje i zastosuje rozwiązania, dzięki którym korzystanie z płyty będzie wyjątkowo proste i przede wszystkim bezpieczne.