Zwiększenie mocy przyłączeniowej

Zwiększenie mocy przyłączeniowej

Zwiększenie mocy przyłączeniowej jest konieczne za każdym razem, kiedy obecna moc okazuje się niewystarczająca i nie pozwala na pełne zaspokojenie potrzeb związanych z energią elektryczną. Może to być związane przykładowo z instalowaniem w domu energochłonnych urządzeń czy zwiększeniem zapotrzebowania na prąd. Wówczas dochodzi do wyłączania zabezpieczeń przedlicznikowych, czyli tzw. wybijania korków. Znaczy to tyle, że licznik był zbyt obciążony zużyciem energii, względem tego, co może przyjąć sieć.

Czym jest zwiększenie mocy przyłączeniowej?

Wielkość mocy przyłączeniowej to maksymalna ilość energii, jaką można pobierać z sieci. Jeżeli ją przekroczymy, dojdzie do wyłączenia zabezpieczeń. Taka sytuacja wynika z tego, że przyłącze do sieci ma określone możliwości związane z pojemnością. Nie istnieje również szansa zamawiania większej ilości mocy umownej od przyłączeniowej. Ta z kolei odnosi się do maksymalnej ilości energii, jaką może wykorzystać konsument, korzystający z usług dostawcy prądu. Moc umowną należy określać z rozwagą, ponieważ stałe jej przekraczanie skutkuje naliczaniem kar przez dystrybutora energii.

Kiedy należy przeprowadzić zwiększenie mocy ?

Zwiększenie mocy przyłączeniowej należy przeprowadzić w sytuacjach, w których:

  • w budynku lub mieszkaniu dochodzi do częstego wybijania korków,
  • chcemy zostać prosumentem, w związku z budową instalacji OZE,
  • planujemy zakup urządzeń, które pochłoną znaczne nakłady energii,
  • przechodzimy na typ ogrzewania energią elektryczną,
  • zmienia się właściciel mieszkania, a ilość zużywanej energii będzie większa.

Tauron

Jeżeli zbyt często wybija korki w domu, konieczne będzie zwiększenie mocy. Tauron jest jednym z najczęściej spotykanych dystrybutorów energii elektrycznej. Żeby to zrobić, konieczne jest ponowne przyłączenie do sieci dystrybucyjnej. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek na stronie Tauronu, a następnie zawrzeć umowę o przyłączenie. Po zrealizowaniu tego kroku można rozpocząć prace związane ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej. Będzie trzeba przygotować projekt zmian i wdrożyć je podczas prac przy instalacji elektrycznej – tę procedurę mogą przeprowadzić wyłącznie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Enea

Zwiększenie mocy przyłączeniowej, jeżeli naszym dostawcą energii elektrycznej jest Enea, wygląda w sposób bardzo podobny, jak w przypadku Tauronu. Konieczne jest złożenie wniosku, dostępnego do pobrania na stronie dystrybutora, a następnie zawarcie umowy. W późniejszym czasie pracę rozpoczynają elektrycy. W zdecydowanej większości przypadków operatorzy zgadzają się na zwiększenie mocy przyłączeniowej dla budynku, jednak warto wiedzieć, że sporadycznie zdarza się, że pojawiają się ku temu przeszkody – może to być zbyt mała wydajność systemu energetycznego czy brak warunków technicznych do przyłączenia.

Nasza firma zajmuje się zwiększaniem mocy przyłączeniowej u Klienta po dokonaniu wszelkich formalności. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszych usług oraz kontaktu.