<strong>Jak skutecznie odebrać instalację elektryczną?</strong>

Jak skutecznie odebrać instalację elektryczną?

Budowa domu to złożony i często trudny proces — nie tylko na placu budowy, ale także w sferze dokumentacyjnej. Inwestor budowlany jest zobowiązania do dopełnienia licznych formalności, których zwieńczeniem jest odbiór domu, a do tego niezbędny jest odbiór instalacji elektrycznej. Aby zakończyć budowę, należy zgromadzić odpowiednie dokumenty, w tym protokół odbioru instalacji elektrycznej. Co zawiera ten dokument i jak go uzyskać?

Czym jest protokół odbioru instalacji elektrycznej?

Protokół odbioru instalacji elektrycznej to dokument wystawiany po sprawdzeniu poprawności instalacji. Jest to potwierdzenie zgodności instalacji elektrycznej z projektem; stan faktyczny powinien odzwierciedlać jego założenia. Jeśli w międzyczasie doszło do zmian, muszą one być odnotowane w dzienniku budowy.

Jest to jedna z najważniejszych formalności związanych z budową domu. Nieruchomość nie może zostać oddana do użytku bez tego zaświadczenia. Od jakości wykonanej instalacji zależy bezpieczeństwo domowników, dlatego odbiór instalacji elektrycznej przeprowadzamy z należytą starannością.

Odbiór instalacji elektrycznej

Co zawiera protokół odbioru instalacji elektrycznej?

Pomiary instalacji elektrycznej i sporządzenie protokołu odbioru to obowiązki wynikające z Prawa budowlanego. Dokument sporządzany przy odbiorze instalacji elektrycznej musi zawierać m.in. dane firmy i osoby przeprowadzającej odbiór, miejsce i datę sporządzenia protokołu i dane nieruchomości. To podstawowe informacje, które na zaświadczeniu powinny się znaleźć w pierwszej kolejności.

Protokół odbioru instalacji elektrycznej zawiera m.in. liczbę punktów elektrycznych zamontowanych w budynku, wysokość napięcia, moc zainstalowanych odbiorników oraz informację o zgodności ich lokalizacji z projektem. Ponadto wymagane są informacje na temat materiału i przekroju przyłącza energetycznego, a także rodzaju zastosowanych zabezpieczeń. 

Kto jest uprawniony do wypełnienia i podpisania protokołu?

Wybór elektryka, który przeprowadzi przegląd i odbiór instalacji elektrycznej, nie należy do prostych czynności. Współpracę w tym zakresie można podjąć wyłącznie ze specjalistą, który ma stosowne uprawnienia — między certyfikat kwalifikacyjny grupy G1. Dobry elektryk powinien posiadać kwalifikacje D (dozór) oraz E (eksploatacja).

Na pieczątce elektryka powinien znajdować się numer SEP i zakres uprawnień. Zaświadczenie, wystawione przez osobę nieuprawnioną do wykonania przeglądu, nie ma mocy prawnej. To oznacza, że nieruchomość nadal nie może być użytkowana.

Jak znaleźć dobrego elektryka?

Znalezienie dobrego elektryka — w szczególności, gdy budujesz dom daleko od miejsca zamieszkania — może być trudne. Nie znając nikogo w najbliższej okolicy, trudno o rekomendację z pierwszej ręki. W takiej sytuacji pomocą przychodzi wyszukiwarka Google. Osoby, które mieszkają np. w stolicy województwa dolnośląskiego, powinny wpisać frazę “elektryk Wrocław”. Oczom ukaże się lista stron z ofertami i zweryfikowanymi opiniami, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze elektryka. 

Ile kosztuje protokół odbioru instalacji elektrycznej?

Dopiero po przeprowadzeniu pomiarów jest wystawiany protokół. Cena tej usługi zależy przede wszystkim od liczby punktów elektrycznych. Kolejną składową ceny usługi jest liczba stron dokumentacji — im wyższy stopień złożoności instalacji, tym wyższy będzie koszt przygotowania protokołów. 

Aby uzyskać przybliżoną wycenę, należy skontaktować się z elektrykiem we Wrocławiu i zapoznać go ze specyfikacją instalacji elektrycznej.

Sprawdzenie instalacji elektrycznej do odbioru elektrycznego

Odbiór instalacji elektrycznej — pozostałe informacje

Przeglądy instalacji elektrycznej nie powinno uznawać się wyłącznie za administracyjny obowiązek. Od tego, jak funkcjonuje instalacja, zależy bezpieczeństwo użytkowników nieruchomości. Niesprawna instalacja elektryczna to jedna z przyczyn pożarów, do których dochodzi w gospodarstwach domowych. Wielu z nich dałoby się uniknąć, kontrolując na bieżąco stan instalacji. 

Z tego powodu do odbioru instalacji elektrycznej warto zatrudnić specjalistę, który dokona szczegółowych pomiarów i dopełni formalności zgodnie z obowiązującym prawem. To zadanie jest o tyle ważne, że po przeprowadzeniu kontroli instalacje są przykrywane warstwą wylewki i tynku. Wszelkie niezgodności, które ujawniłyby się dopiero po dokończeniu prac budowlanych, będą wymagać skuwania, a to opóźni oddanie domu do użytku.

Budowa domu wiąże się z ogromną ilością dokumentacji. Może się zdarzyć, że w gąszczu papierów protokół odbioru gdzieś zaginie. Aby uchronić się przed taką sytuacją, warto wykonać jego kopię — na przykład zrobić zdjęcie lub ksero.