8 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

Jak obniżyć rachunki za prąd? – 8 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek otworzyć rachunek za prąd i zastanawiać się, jak możesz zmniejszyć swoje wydatki na energię elektryczną? Bez względu na to, czy mieszkasz w małym, czy dużym domu, płacisz za prąd każdego miesiąca. Jednak istnieją sposoby na obniżenie rachunków za prąd bez konieczności rezygnacji z wygody. W tym artykule Twój Elektryk Wrocław przedstawi 8 sposobów na to, jak można obniżyć rachunki za prąd.

Zmiana codziennych nawyków

Podstawą do oszczędności zużycia prądu jest zmiana codziennych nawyków. Wyłączanie światła, gdy wychodzimy z pokoju, telewizora, gdy go nie oglądamy, czy też innych urządzeń elektrycznych, z których w danym momencie nie korzystamy, może już na starcie przynieść nam oszczędności w zużyciu prądu i tym samym pozwolić na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Nie zostawiaj włączonych do gniazdek urządzeń, jeśli z nich nie korzystasz. Elektryk przypomina, że w większości przypadków urządzenia wyposażone są w diody informujące nas o tym, czy urządzenie jest włączone, czy nie, one także pobierają prąd. Udowodniono również, że pozostawiona w gniazdku ładowarka telefonu, również taki prąd pobiera. Wydawać by się mogło, że są to śladowej ilości, ale trzeba mieć na uwadze, że działa tu efekt skali (ilość diod sygnalizacyjnych w całym mieszkaniu) i rozpatrując to zużycie przykładowo w skali roku, nie jest już ono bez znaczenia.

Jeśli posiadasz w domu zmywarkę do naczyń, może Cię zainteresować fakt, że samo zrezygnowanie z programu suszenia naczyń może przynieść oszczędności nawet do 30% ogólnego zużycia energii przez zmywarkę.

Oszczędzanie energii - Elektryk

Zmiana taryfy

Po analizie rynku przez Twój Elektryk Wrocław, większość gospodarstw domowych w Polsce korzysta z jednostrefowej taryfy G11. W tej taryfie cena energii elektrycznej jest stała przez całą dobę. Oznacza to, że koszt pobrania jednej jednostki energii jest taki sam zarówno w dzień, jak i w nocy. Jednostrefowa taryfa jest prosta w obsłudze i nie wymaga od użytkownika śledzenia godzin, w których pobiera najwięcej energii.

Taryfa dwustrefowa G12, w odróżnieniu od jednostrefowej, ma dwa okresy taryfowe. Okres “dniowy” obowiązuje najczęściej od godziny 6:00 do 22:00, natomiast okres “nocny” trwa od 22:00 do 6:00. W okresie nocnym cena energii elektrycznej jest niższa niż w okresie dziennym. W zależności od umowy taryfa G12 może również oferować niższe ceny w weekendy. Taryfa dwustrefowa jest korzystna dla osób, które w ciągu dnia przebywają poza domem, a najwięcej energii pobierają w godzinach nocnych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla gospodarstw domowych, które korzystają z elektrycznego ogrzewania.

Zmiana dostawcy prądu

Zdarza się, że z przyzwyczajenia zapominamy o tym, że na rynku jest więcej niż jeden dostawca prądu, a oferty poszczególnych dostawców mogą się w znacznym stopniu różnić. Sprawdź warunki swojej umowy i porównaj je z ofertami innych dostawców prądu, być może już sama zmiana dostawcy pozwoli Ci obniżyć rachunki za prąd.

Energooszczędność urządzeń

Kolejnym czynnikiem mogącym w znacznym stopniu wpłynąć na wysokość naszych rachunków za prąd jest wymiana starych, zużytych urządzeń, które charakteryzują się niską klasą energooszczędności. Dotyczy to przede wszystkim lodówki, pralki czy zmywarki. Również, jeśli chodzi o oświetlenie w domu, wymiana  tradycyjnych żarówek na energooszczędne i listwy LED nie będzie bez znaczenia dla ogólnego zużycia prądu. LED-y zużywają od 55 do 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki, a ich żywotność jest o wiele dłuższa.

Instalacja paneli fotowoltaicznych

Instalacja paneli fotowoltaicznych może przynieść ogromne oszczędności na rachunkach za prąd dzięki produkcji własnego prądu i zmniejszeniu zapotrzebowania na prąd z sieci energetycznej.

Panele fotovoltaiczne

Właściwe użytkowanie klimatyzacji

W lecie klimatyzacja może znacznie zwiększyć Twoje rachunki za prąd, dlatego nie należy z nią przesadzać, zwłaszcza że źle użytkowana (zbyt agresywnie obniżająca temperaturę w pomieszczeniu) może powodować również przeziębienia i inne problemy zdrowotne.

Nie bez znaczenia jest również fakt dbania o jej właściwą sprawność, która w dużej mierze zależy od czystości filtrów i ogólnej konserwacji. Zaniedbana klimatyzacja to większe zużycie prądu przy obniżonej efektywności.

Wykorzystanie naturalnych źródeł światła

Korzystaj z naturalnych źródeł światła. Otwieraj żaluzje lub rolety, odsłaniaj zasłony w ciągu dnia.

Zmiana licznika na przedpłatowy

Wydaje Ci się, że robisz wiele, żeby obniżyć rachunki za prąd, a jednak nie przynosi to większych rezultatów? Być może nie kontrolujesz regularnie swojego zużycia prądu, przez co nie masz właściwej kontroli. Wymiana licznika na przedpłatowy pomaga w zachowaniu odpowiedniej kontroli nad zużyciem prądu, ponieważ masz go tyle, ile go kupisz.

Obniżenie rachunków za prąd jest możliwe dzięki prostym krokom i zmianom nawyków. Zwróć uwagę na swoje codzienne zachowania, zainwestuj w urządzenia o wyższej klasie energetycznej, rozważ instalację paneli fotowoltaicznych. 

Pamiętaj, że oszczędzanie energii elektrycznej to nie tylko sposób na obniżenie rachunków za prąd, ale również na ochronę naszego środowiska. Dlatego warto zacząć działać już dziś i wprowadzać zmiany, które pomogą nam oszczędzić energię i zminimalizować nasz wpływ na środowisko.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu, i konsultacji z profesjonalnym elektrykiem.