<strong>Trójnik kabla ziemnego – prawidłowe wykonanie</strong>

Trójnik kabla ziemnego — prawidłowe wykonanie

Zewnętrzna instalacja elektryczna jest obecnie częścią normalnego wyposażenia wielu właścicieli domów. Zasilacz w ogrodzie to światło, komfort, a także nieco łatwiejsza praca. Na przykład oświetlenie redlin, tarasów, ścieżek i pomp do stawów, a także wielu pomocników w ogrodzie, takich jak elektryczne kosiarki do trawy, wertykulatory lub elektryczne nożyce do żywopłotu, należy rozważyć już w fazie planowania. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób wykonać trójnik kabla ziemnego.

Zastosowanie trójników kabla ziemnego

Zasilanie jest ważne nie tylko w budynkach, ale może być również wymagane na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy chcesz wyposażyć swój ogród w atrakcyjne oświetlenie, czy oczko wodne w pompę elektryczną, energia musi jakoś dotrzeć do odbiorców energii elektrycznej. Najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest ułożenie kabla podziemnego. Układa się go w posadzce w taki sposób, aby był niewidoczny z zewnątrz, nie stwarzał niebezpieczeństwa potknięcia się ani niebezpieczeństwa wypadku i mógł bezproblemowo pracować przez wiele lat. 

Prawidłowa głębokość kabla ziemnego

W każdym przypadku kabel powinien być zakopany na tyle głęboko, aby był ułożony mrozoodpornie. Dzieje się tak od głębokości instalacji 65 centymetrów. Na tej głębokości nie ma już szronu gruntowego i nawet nieostrożne wbicie gruntu nie może dotrzeć bezpośrednio do kabla. Jest to konieczne, ponieważ przymrozek atakuje osłonę kabla. Nawet najmniejsze obciążenia mechaniczne mogą spowodować powstanie drobnych pęknięć w płaszczu, w które może wniknąć wilgoć. W tych szczelinach wilgoć gruntowa zamarza podczas kolejnych mrozów i zwiększa uszkodzenia. Skutek: Izolacja jest uszkodzona! Występuje zwarcie lub kabel nagle przestaje przewodzić prąd.

Zasadniczo podczas układania kabli podziemnych możliwa jest dodatkowa głębokość układania wynosząca 85 centymetrów. Dotyczy to jednak tylko układania pod drogami i ścieżkami, które są narażone na duże obciążenia od pojazdów. Zwykle nie ma to miejsca w ogrodzie lub na zewnątrz.

Jak prawidłowo wykonać taką instalację?

Wykopany jest rów o głębokości 75 centymetrów dla kabla podziemnego, ponieważ kabel podziemny jest ułożony na dziesięciocentymetrowej warstwie piasku. Podczas układania kabel jest luźno rozwijany na warstwie piasku bez naprężeń rozciągających. 

Po ułożeniu kabla zasypuje się go drugą warstwą piasku o grubości dziesięciu centymetrów. Wierzchnia warstwa piasku jest pokryta specjalnymi osłonami kablowymi, które są dostępne w sklepach ze sprzętem lub dobrze zaopatrzonych sklepach elektrycznych. Na koniec nad osłonami kablowymi umieszczana jest taśma ostrzegawcza. Ma to na celu wskazanie podczas prac ziemnych, że w tym miejscu znajduje się linia elektryczna i wymagana jest najwyższa ostrożność. Na koniec gleba jest uzupełniana. 

Wykonanie łączenia kabla ziemnego

Przede wszystkim należy najpierw zakupić w sklepie elektrycznym specjalny trójnik, który jest wodoodporny (IP 68 i wyżej). Są one hermetyczne oraz bezpieczne. Mając już to akcesorium oraz wykonałeś kroki z poprzedniego akapitu, poza izolacją oraz zasypaniem ubytku, należy użyć noża (zakupisz w sklepie elektrycznym i jest przystosowany do cięcia kabli). Końcówkę kabla rozkładasz na czynniki pierwsze, w taki sposób, aby wszystkie druty były widoczne. Kolejnym krokiem jest zamocowanie tych końcówek drutów do trójnika. Umożliwi to rozdział prądu elektrycznego na dwa kierunki. Innym słowy, to należy rozkręcić wodoszczelny trójnik. Włóż przewód przez dławik. Nie zapomnij odkręcić śrubki w złączce. Następnie włóż odpowiednie przewody do otworów w złączce oraz dokręć śrubki. Na samym końcu należy całość skręcić oraz dokręcić dławiki. Zazwyczaj uszczelka gumowa, która znajduje się w zestawie takiego trójnika, składa się z dwóch części. Jeśli kabel jest o małej średnicy, to należy użyć obie. Jeśli jednak kabel jest dużo grubszy, użyj tylko jednej części, która ma większy otwór. 

Jaki trójnik najlepszy do kabli ziemnych?

Przede wszystkim na rynku są różne kształty tych trójników. Warto najpierw przemyśleć, jaki rzeczywiście potrzebujesz. Jeśli jednak masz z tym jakiekolwiek wątpliwości, w sklepie elektrycznym otrzymasz fachowe porady. Pamiętaj, że samodzielne wykonywanie trójnika kabla ziemnego może być niebezpieczne. Zasilanie zawsze musi być wyłączone. Jeśli obawiasz się wykonać samemu coś takiego, lepiej zaczekaj na elektrtka, który zna się na rzeczy i robi to codziennie. Dzięki temu masz pewność, że wszystko zostanie prawidłowo wykonane oraz zachowane zostaną wszystkie środki bezpieczeństwa.