Montaż “bezpieczników” w domu.

Tablica elektryczna – jak to ugryźć.

Kiedy budujemy swój wymarzony dom, musimy pamiętać, o tym, że dom to nie tylko idealnie zaszpachlowane ściany i piękne meble. To przede wszystkim doprowadzenie prądu do własnego domu. Tematu instalacji elektrycznej nie unikniemy, chyba  że chcemy powrotu do średniowiecza. Obojętne czy znamy się na elektryce, czy nie,  odbiór instalacji elektrycznej nas nie ominie. Nie jest to ani tak łatwe, jak niektórzy myślą, ani tak trudne, należy jednak podejść do tego tematu cierpliwie i bardzo uważnie. Z prądem nie ma żartów, kiedy nie jesteśmy pewni naszych umiejętności, nie posiadamy także stosownych uprawnień, czy certyfikatów, lepiej od razu zaprośmy do swego domu fachowca. Nieumiejętne poprowadzenie instalacji elektrycznej może skutkować wielkimi problemami przy odbiorze budynku albo niekontrolowanym pożarem, zwarciem instalacji w przyszłości.

Kto może zrobić niezbędne pomiary?

Konieczne pomiary elektryczne może wykonać tylko i wyłącznie doświadczony i wykwalifikowany elektryk.   To jest sprawa kluczowa i jasna jak słońce. Na samym początku elektryk musi sprawdzić, czy sieć została położona zgodnie z projektem. Nie wiesz, jak znaleźć odpowiedniego fachowca? Pomoże w tym choćby wpisanie pożądanej frazy w internecie, na przykład elektryk Wrocław. Od razu wyświetli nam się strona o takiej nazwie, z dostępem do wielu usług, cenników i fachowców. Jednakże, ponieważ aspekt instalacyjny jest bardzo ważny i szczegółowy, najlepiej będzie, jeżeli cofniemy się do samego początku i omówimy wszystko krok po kroku.

Kiedy dokonujemy odbioru instalacji elektrycznej?

Powiedzmy, że zakończyliśmy już budowę naszego domu, albo wyremontowaliśmy mieszkanie. Wybraliśmy projektanta, który spełnił wszystkie nasze wymagania, pomógł nam idealnie dopasować moc przyłącza, zadbał także nawet o osprzęt i zabezpieczenia. I co dalej? Tutaj zabawa dopiero się rozpoczyna. Zaznaczmy, że instalacja elektryczna budynku to nie tylko sam projekt, to nawet nie prawidłowo poprowadzone kable, to nie zamieszczone perfekcyjnie gniazda i włączniki. Serce każdego takiego układu-jak nie domu-to tablica elektryczna, potocznie nazywana skrzynką elektryczną. I wtedy do zabawy zapraszamy fachowca, prawdziwego specjalistę w swej dziedzinie -i tu trzeba być poważnym -nie bierzmy nikogo po znajomości, chyba że to naprawdę dobry specjalista. Dlaczego? Ano dlatego, że tylko i wyłącznie specjalista z uprawnieniami elektroenergetycznymi i kontrolno-pomiarowymi lub sporządzania protokołów ma prawo wykonywać pomiary elektryczne. Mowa tu o kategorii „E” w przypadku pomiarów i kategorii „D”, jeśli mówimy o protokołach.

Na czym polegają odbiory instalacji elektrycznych?

Musisz zrozumieć, że odbiory instalacji elektrycznych to po prostu bardziej skomplikowana nazwa oznaczająca zwykły odbiór prac zrobionych przez elektryka. Elektryk, posiłkując się prawidłowymi pomiarami i sprawdzeniu kładzionej przez siebie instalacji, zadecyduje, o tym, czy dom nadaje się do zamieszkania. Kiedy instalacja elektryczna spełnia wymagane normy i wszystko jest w porządku, otrzymamy wówczas dokumenty, które będą potwierdzać jakość materiałów i urządzeń zużytkowanych do sporządzenia instalacji w całym budynku.

Co to jest protokół odbioru instalacji elektrycznej?

Innymi słowy: protokół odbioru instalacji elektrycznej to dokument potwierdzający prawidłowe wykonanie instalacji. To swoisty dowód i gwarant na to, że możesz bezpiecznie eksploatować instalację. Ten protokół należy złożyć do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, wraz z dołączoną do niego wymaganą dokumentacją powykonawczą. Wtedy i tylko wtedy możemy być pewni odbioru domu albo mieszkania. Protokół wieńczy wszystkie pomiary, jest to potwierdzenie poprawnego wykonania usługi przez elektryka. To nasze bezpieczeństwo i komfort.

Co trzeba zastosować do wykonania pomiarów instalacji elektrycznych?

Nie łudźmy się, że do tego rodzaju pracy wystarczą najprostsze i najmniej skomplikowane urządzenia pomiarowe. Musimy mieć do dyspozycji mierniki znacznie bardziej zaawansowane, które pozwolą na dokładne zmierzenie napięcia stałego, zmiennego i rezystancji. Rekomendujemy użycie przynajmniej kilku mierników. Zdecydowanie niewystarczające będzie zdanie się na prostą neonówkę albo zwykły multimetr. Sprawdzenie pojawiającej  się różnicy potencjałów, czyli potocznie zwanych woltów to też niewystarczający zabieg,  Co to jest właściwie ta różnica potencjałów?

Różnica potencjałów

Różnica potencjałów może być doskonalej zdefiniowana jako różnica energii potencjalnej (prościej mówiąc energii nagromadzonej, która może być zupełnie odzyskana i przekształcona na inną, użyteczną formą energii w czasie przyszłym), między dwoma punktami w obwodzie. I właśnie wartość tej różnicy, która jest wyrażona w woltach, określa ile energii potencjalnej istnieje i może zostać wykorzystane do przemieszczania elektronów, z jednego określonego punktu do drugiego. Upraszczając: różnica potencjałów pomaga nam określić, przybliżoną wartość energii, którą możemy w przyszłości wykorzystać w swoim gospodarstwie domowym.

Jakie pomiary muszą zostać przeprowadzone w budownictwie mieszkalnym?

– Różnicówka, czyli pomiar wyłącznika różnicowo-prądowego. Bada się reakcję na wciśnięcie przycisku TEST. Każdy wyłącznik jest sprawdzany pod względem poprawności jego połączeń, doboru.


– Pomiar ciągłości przewodów ochronnych i wyrównawczych- wykonywany przed zamontowaniem układu pomiarowego.


– Pomiar impedancji pętli zwarcia. Ten pomiar wykonuje się po to, by potwierdzić prawidłowy dobór zabezpieczeń w instalacji. 


– Pomiar RISO-czyli pomiar rezystancji izolacji przewodów. To wnikliwe sprawdzenie stanu izolacji w przewodach instalacji. Bardzo ważne.

– Pomiary eksploatacyjne urządzeń. Robi się je po to, by sprawdzić, czy pogorszeniu nie uległ stan instalacji, jak również urządzeń elektrycznych.

– Pomiar uziemienia i odporności gruntu.  Ten pomiar ma na celu sprawdzenie uziemienia do oprowadzenia prądu.

Dopiero wówczas, gdy wszystkie pomiary wyszły dobrze, możemy cieszyć się z odbioru budynku.