Przeniesienie instalacji elektrycznej.

Przeniesienie instalacji elektrycznej modernizacja.

Kiedy podczas remontu okaże się, że musimy wykonać na nowo cześć instalacji elektrycznej lub chcemy poprawić funkcjonalność danego pomieszczenia. Oczywiste jest, że prace te muszą być wykonane według ścisłych zasad, tak aby nie stanowiły zagrożenia. Zarówno podczas jej wykonywania jak i podczas późniejszego użytkowania instalacji. Dlatego do tego typu prac warto odpowiednio się przygotować, oraz zatrudnić odpowiednio wykwalifikowanego elektryka. Czasami jednak potrzebna jest, prosta modernizacja instalacji elektrycznej, typu przeniesienie gniazdka. Możemy zdecydować się ją wykonać sami, dlatego warto skorzystać z poniższych informacji.

Przeniesienie gniazdka elektrycznego 230V oraz siłowego 400V

Prace przy przenoszeniu gniazdek elektrycznych należy zawsze, bezwzględnie rozpocząć od rozłączenia bezpiecznika odpowiadającego za dany obwód gniazdek. Następnie upewnienia się, że w konkretnym gniazdku nie ma napięcia. Pierwszym etapem podczas przeniesienia gniazdka jest demontaż starego kontaktu. Należy to zrobić przez odkręcenie obudowy, a następnie gniazdka z puszki, oraz rozpięcie przewodów elektrycznych. Kolejnym krokiem powinno być wyznaczenie oraz wykucie nowych kanałów, w którym mamy zamiar kłaść przewody. Później wywiercenie otworu pod puszkę elektryczną. Najlepiej za pomocą poziomicy wyznaczyć idealnie pionowe i poziome linie, tak aby w przyszłości moc łatwiej zlokalizować przewód w ścianie. Bruzdę w ścianie najlepiej wyciąć specjalnymi narzędziami, jeśli takowych nie posiadamy, świetnie sprawdzi się młotek oraz przecinak, Jeśli chodzi o otwór pod puszkę elektryczną, najlepsza będzie otwornica.

Kolejnym krokiem jest montaż instalacji elektrycznej, należy wykonać go przez osadzenie w wykonanym otworze puszki elektrycznej oraz przewodów. Trzeba pamiętać, aby kable były takie same jak w zdemontowanym gniazdku. Puszkę osadzamy na kleju gipsowym, a kable montujemy do ściany specjalnymi uchwytami. Kolejnym krokiem jest odpowiednie podłączenie przewodów w miejscu starego gniazdka, warto użyć do tego specjalnych kostek łącznikowych. Wcześniej należy jednak zadbać o to, aby łączone przewody były czyste. Następnie możemy zaszpachlować oraz wykończyć miejsce, w którym kable zostały wpuszczone w ścianę, na końcu możemy przystąpić do montażu nowego gniazdka. Należy pamiętać, aby przewód fazowy wpiąć w gniazdku po prawej stronie, przewód neutralny po lewej, a ochronny do bolca w gniazdku. Kiedy wszystko będzie gotowe można włączyć zasilanie i cieszyć się prądem w wymarzonym miejscu.

Wykonanie pomiarów elektrycznych

Po wykonaniu prac opisanych powyżej konieczne jest sprawdzenie jakości wykonanych prac elektrycznych. Sprawna instalacja elektryczna, to jeden z najważniejszych elementów w każdym domu. Dlatego bardzo ważne jest, aby co jakiś czas wykonywać odpowiednie pomiary elektryczne. Pomiary instalacji elektrycznej to prosta czynność mająca na celu sprawdzenie prawidłowego działania instalacji elektrycznej. Pomiary elektryczne, w zależności od sytuacji, powinno się wykonywać nie żadnej niż co 5 lat. Wykonaniem pomiarów elektrycznych zajmuje się wykwalifikowany elektryk, podczas badania wykonuje on między innymi pomiarów rezystancji izolacji, pomiarów impedancji, oraz wyłączników RCD. Po zakończeniu pomiarów elektryk wystawia odpowiedni protokół, który zawiera zarówno informacje o budynku, jak i o osobie wykonującej pomiary.

Jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem podobnych prac, zapraszamy do kontaktu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI