Wymiana instalacji elektrycznej

W jakich sytuacjach zaleca się wymianę obecnej instalacji elektrycznej? Na czym ona dokładnie polega i jaki może być jej szacunkowy koszt? Odpowiedź na te wszystkie pytania odnajdziesz w poniższym, obszernym artykule!

Kiedy najczęściej decydujemy się na wymianę instalacji elektrycznej?

Mimo postępu technologicznego i rozwoju infastruktury w Polsce, w dalszym ciągu funkcjonuje w naszym kraju mnóstwo budynków, które mogą pochwalić się starym budownictwem. Niestety w dzisiejszych czasach te rozwiązania mogą sprawić nam wiele problemów, gdyż nie są one przystosowane do obecnych standardów. Przykładem mogą być chociażby instalacje elektryczne sprzed kilkudziesięciu lat.  Takie instalacje elektryczne po prostu nie były i nie mogły być przygotowane na ogromny postęp technologiczny ostatnich lat. W takiej sytuacji, jeśli zdecydujemy się na remont mieszkania, możemy również zdecydować się na wymianę dotychczasowej instalacji elektrycznej, co z pewnością poprawi nasze bezpieczeństwo. Co więcej, modernizacja instalacji elektrycznej jest konieczna w sytuacji częstych zwarć i innych usterek w dotychczasowej instalacji. Profesjonalny elektryk może w takim przypadku sprawdzić jej stan i upewnić się, że jest to konieczne. Być może uda się wykorzystać przynajmniej część obecnej instalacji, co z pewnością obniży koszty wymiany całego systemu. Nie możemy zapomnieć o tym, że zepsuta instalacja elektryczna może zagrozić naszemu bezpieczeństwu oraz bezpieczeństwu innych osób, które z nami mieszkają. Jedną z najbardziej istotnych rzeczy jest tutaj czas reakcji. Przy pierwszych objawach i zwarciach należy skontaktować się z profesjonalistą. Opóźnianie tego w czasie może pogłębić wady obecnej instalacji elektrycznej, co może niestety zakończyć się dla nas tragicznie.

Elektryk Wrocław wymienia instalację
Elektryk Wrocław

Zastanawiasz się w jaki sposób można na własną rękę wykryć, czy obecna instalacja elektryczna zawodzi? Z pewnością konieczność weryfikacji instalacji pojawi się jeśli często występują w niej przerwy w dostawie prądu, mimo że w sąsiednich wszystko jest w porządku, możemy rozważyć wezwanie elektryka, który oceni, gdzie tkwi źródło problemu. Kolejnym czynnikiem będzie sytuacja, w której bezpieczniki przepalają się po podłączeniu nowego urządzenia. Może to oznaczać, że instalacja nie „nadąża” za zapotrzebowaniem na energię elektryczną i wymaga mniej lub bardziej zaawansowanej modernizacji. Oprócz powyższych – jeżeli instalacja elektryczna hałasuje i dymi,  należy koniecznie wezwać pogotowie elektryczne.

Na czym polega wymiana instalacji elektrycznej?

Myślisz nad tym co tak na prawdę obejmuje instalacja elektryczna? Składa się ona oczywiście z szeregu elementów, które muszą być prawidłowo połączone. Tego zadania nie da się wykonać bez odpowiednich umiejętności i wiedzy, dlatego taką usługę może wykonać jedynie profesjonalny elektryk Wrocław. Przede wszystkim w tworzonym na starcie projekcie należy określić odległość między gniazdkami, którą możemy dopasować względem naszych osobistych preferencji.  Należy również samodzielnie wybrać metodę ich instalacji, natynkowym i podtynkowym. Projekt instalacji elektrycznej zawiera również wszelkie obliczenia, kosztorysy, rozmieszczenie instalacji elektrycznej oraz materiały użyte do wykonania instalacji. Po właściwej instalacji należy wykonać wszystkie pomiary instalacji elektrycznej. Dzięki tej czynności mamy pewność, że wszystko zostało wykonane poprawnie i instalacja działa. Profesjonalny protokół takich pomiarów pozwala na wykonanie instalacji elektrycznej i tym samym odbiór całego budynku. Jest to zatem niezbędny i obowiązkowy element, który musi spełniać każda profesjonalna firma.

Fakt, że mieszkanie jest puste i umeblowane, ma duży i niestety negatywny wpływ na czas i koszty całej pracy. W takiej sytuacji wszystkie prace prowadzone są etapami. Meble są przenoszone z pokoju do pokoju i dodatkowo zabezpieczane, co oczywiście może wydłużyć czas wymiany instalacji i tym samym znacznie zwiększy jej koszt. Pomocna w tym przypadku będzie obecność właścicieli nieruchomości, którzy mogą pomóc w tym całym procesie. 

Wymiana instalacji elektrycznej
Wymiana instalacji elektrycznej

Ile kosztują usługi elektryczne Wrocław?

Jeśli spotykamy się z problemem, którym jest przepalona lub stara instalacja elektryczna – mamy do wyboru: naprawić ją bądź całkowicie wymienić.  Koszt wymiany wszystkich części instalacji jest porównywalny tak na prawdę do wymiany jej na całkowicie nową (a często nawet wyższy – doliczyć należy do niej również koszty demontażu). Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach wymiana jedynie części instalacji będzie po prostu niemożliwa lub niewystarczająca.

Zastanawiasz się jak droga może być modernizacja instalacji elektrycznej? Oczywiście ciężko dopasować w tym przypadku konkretną kwotę, gdyż może się ona różnic na podstawie wielu czynników. Z pewnością znacznie ma w tym przypadku trudność samego zlecenia oraz długość, zakres instalacji, którą należy wykonać. Podstawowa cena jednego punktu elektrycznego w 2023 roku to 60-90 zł, ale cena np. punktu siłowego może być znacznie wyższa i dochodzić do 150 zł.