Najważniejsze informacje o wykonaniu stacji ładowania samochodu elektrycznego

Stacja ładowania samochodu elektrycznego.

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie myślisz o zakupie samochodu elektrycznego, albo chcesz wiedzieć, jak naładować swój samochód elektryczny w domu, jakie są opcje, A może szukasz kogoś, kto zainstaluje stację ładowania samochodu elektrycznego w domu. Zalet samochodów elektrycznych jest wiele, ale dziś wyjaśnimy wszystko – stacja ładowania samochodu elektrycznego – wszystko co musisz wiedzieć o wykonaniu.

stacja ładowania przy domu.

Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, że zawsze będziesz w stanie naładować samochód elektryczny w domu. I nie istotne jest czyposiadasz stację ładowania, czy nie. Teraz opowiemy o punktach ładowania (znanych również jako wallboxy). Ważne jest, aby wiedzieć, że tak długo, jak masz konwencjonalne gniazdko Schuko, możesz ładować akumulatory swojego samochodu elektrycznego. Jedynym problemem będzie prędkość ładowania. Poza tym ładowanie będzie działać bez większych problemów.

Co to jest stacja ładowania samochodu elektrycznego Wallbox?

Wallbox to punkt ładowania zaprojektowany specjalnie do zarządzania ładowaniem samochodu elektrycznego w domu. Wallbox oznacza ścianę i skrzynkę, tzn. są to punkty ładowania samochodów elektrycznych, które są na stałe zainstalowane na ścianie (nie są mobilne) i są podłączone do pojazdu za pomocą kabla. Te punkty ładowania są kompatybilne ze wszystkimi pojazdami elektrycznymi. Dostosowują się do każdej instalacji (w prywatnych garażach lub garażach komunalnych).

Stacje ładowania, dzięki skomplikowanym pomiarom elektrycznym mają zabezpieczenia zapobiegające możliwym wyładowaniom (zarówno na osobie, jak i skokowi napięcia w samochodzie). Także programatory czasowe i liczniki energii, dzięki czemu można szczegółowo zaplanować ładowanie pojazdu.

Jaka jest różnica między ładowaniem samochodu za pomocą konwencjonalnego gniazdka lub za pomocą stacji Wallbox. A czy warto zainstalować stację Wallbox w domu?

Odpowiedź brzmi: tak, warto zainstalować stację Wallbox w domu, głównie z powodu, o który już wspomnieliśmy: prędkości ładowania. Większość stacji, które zainstaluje profesjonalny elektryk, mają moc ładowania 7,4 kW w porównaniu do 2,3 kW gniazda Schuko, więc samochód będzie ładował się z większą prędkością. Analogicznym przykładem są ładowarki do telefonów komórkowych. Im wyższa moc, tym szybsze ładowanie i krótszy czas oczekiwania przed ponownym użyciem.

Moc 7,4 kW zwykle wystarcza do pełnego naładowania samochodu po podłączeniu go na noc, choć zależy to od pojemności akumulatorów samochodu. Oczywiście im większa pojemność akumulatorów, tym dłuższy czas ładowania. Mimo to, ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą stacji Wallbox jest znacznie szybsze niż w przypadku konwencjonalnego gniazdka elektrycznego.

Dla przykładu wykonajmy prosty pomiar elektryczny: przeciętny akumulator samochodu elektrycznego o pojemności 35 kWh wymaga około 15 godzin do pełnego naładowania przy mocy 2,3 kW. Przy mocy ładowania 7,4 kW czas skraca się do mniej niż 5 godzin. Warto wspomnieć, że możesz dostosować ładowanie do godzin, w których energia elektryczna jest najtańsza.

Wallboxes

Jak zainstalować stację Wallbox w domu?

Na początku należy sprawdzić wszystkie instalacje

Instalacja stacji Wallbox wymaga wcześniejszego wykonania szeregu czynności. Do przeprowadzenia instalacji powinien zostać zatrudniony specjalista, który wykona niezbędne pomiary elektryczne, aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z wadliwą konstrukcją.

Na początku należy sprawdzić uziemienie w domu, ponieważ musi ono spełniać wymagania urządzenia. W zależności od wyniku będzie konieczna, lub nie poprawa uziemienia.
Po wykonaniu tej czynności technik będzie kontynuował sprawdzanie prawidłowość działania wyłącznika głównego w rozdzielnicy i przełącznika sterowania zasilaniem w domu. Moc Wallbox wraz z innymi urządzeniami o wysokim zużyciu energii elektrycznej może powodować problemy, a jeśli istnieje takie prawdopodobieństwo, elektryk z Wrocławia udzieli porady, jak sobie z tym poradzić.

Końcowe kroki instalacji stacji Wallbox w domu

Następnie instalator rozpocznie instalację, przykręcając urządzenie do ściany i wiercąc niezbędne otwory, aby umożliwić poprowadzenie kabla. Kabel może mieć średnicę 25 mm i nie jest szczególnie plastyczny.

Kabel jest podłączany do licznika jako dodatkowy obwód. Obwód ten musi mieć odpowiednie zabezpieczenia, aby uniknąć przepięcia i uszkodzenia samochodu. Gdy wszystko zostanie podłączone, instalator wykona kilka testów przed zamocowaniem stacji na ścianie.

Większość Wallboxów oferuje pewien poziom łączności Wi-Fi lub 4G, więc potrzebne będą dane dostępu do sieci Wi-Fi. Instalator podłączy stację Wallbox do sieci Wi-Fi, umożliwiając monitorowanie zużycia energii przez samochód. Na koniec zostaniesz poproszony o podłączenie samochodu, aby sprawdzić, czy się ładuje się on poprawnie.

Czy można używać paneli słonecznych do stacji ładowania samochodu elektrycznego w domu?

panele słoneczne.

Oczywiście, że tak! Fotowoltaiczna instalacja solarna wytwarza darmową energię w postaci elektryczności, którą można wykorzystać do dowolnych celów. Np. stacja ładowania samochodu elektrycznego. Urządzenia w domu, które są zasilane energią elektryczną, działają za darmo dzięki fotowoltaice.