Czy elektryk powinien posiadać uprawnienia?

Zawód elektryk

Choć w teorii każdemu wydaje się, że wie, czym tak naprawdę zajmuje się elektryk i jakie predyspozycje powinien mieć, to jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Jest to zawód, który wymaga nie tylko umiejętności i praktyki, ale też uprawnień, które nie każdy ma. Czym dokładnie zajmuje się elektryk i jakie uprawnienia powinien zdobyć, aby wykonywać swój zawód profesjonalnie?

Elektryk zajmuje się przede wszystkim instalacjami elektrycznymi. A więc wymianą, montażem czy serwisem systemów elektrycznych, a także kontrolą wszystkich urządzeń i instalacji. W zakładach pracy, warsztatach, na halach produkcyjnych – wszędzie tam, gdzie znajduje się elektryka. Maszyny i urządzenia elektryczne czy sieci prądowe również wymagają obecności fachowca. Aby zostać elektrykiem, nie wystarczy skończyć szkoły zawodowej czy technikum, choć oczywiście ma się dyplom, który uprawnia do wykonywania zawodu. Jednak, aby być specjalistą w swojej branży, najlepiej skończyć studia.

dlaczego przegląd instalacji elektrycznej jest ważny
Przegląd instalacji elektrycznej

Czym dokładnie zajmuje się elektryk?

Do głównych zadań elektryka należy montaż, naprawa, serwis i wymiana instalacji elektrycznej, ale też i nadzór nad istniejącymi układami elektrycznymi. Także pomiar instalacji elektrycznych. Fachowiec z tej branży może zajmować się wykonywaniem przyłączy elektrycznych w domkach jednorodzinnych, blokach, w zakładach pracy i w każdym innym miejscu, w którym będzie możliwość podłączenia. Zawód ten bywa czasami niebezpieczny i nie jest dla każdego, gdyż elektryk powinien być osobą odpowiedzialną i skrupulatną. Przy pracy z prądem nie ma miejsca na żadne błędy, gdyż te mogą być tragiczne w skutkach. Są one niebezpieczne nie tylko dla elektryka, ale też i innych osób, które będą korzystać z instalacji. Również przyda się umysł analityczny i zamiłowanie do matematyki i zadań technicznych, ponieważ te umiejętności są niezbędne, aby dobrze sprawdzić się w tym zawodzie.

Czym powinien charakteryzować się dobry elektryk?

Zawód elektryka jest odpowiedzialnym zawodem, a więc osoba na tym stanowisku musi rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, ale też ważna jest umiejętność pracy w stresie. Dobry elektryk z Wrocławia potrafi rozwiązać każdy problem, dzięki doświadczeniu i zdobytym kwalifikacjom. Uzyskuje się wraz z czasem i dzięki kursom dokształcającym. Każdy elektryk powinien chętnie zgłębiać swoją wiedzę, a ta jest bardzo ważna w tym zawodzie. Cały czas zmieniają się przepisy Dochodzą nowe nowinki technologiczne, z którymi trzeba być na bieżąco. Predyspozycje do wykonywania tego zawodu są ważne tak samo, jak uprawnienia, które pokazują pracodawcy, że ma on do czynienia z fachowcem, który obowiązkowo i sumiennie podchodzi do każdego zadania.

Uprawnienia elektryczne SEP

Jeśli ktoś poważnie myśli o zawodzie elektryka, to powinien mieć uprawnienia, które wydaje Stowarzyszenie Energetyków Polskich. W skrócie są to uprawnienia SEP, które wydawane są na okres 5 lat. Ale by je zdobyć, należy zapisać się na kurs i zdać egzamin. Dzięki uprawnieniom można zajmować się obsługą, konserwacją, remontami czy montażem urządzeń elektrycznych i sieci o napięciu do 1 kV. Mając świadectwo potwierdzające posiadanie uprawnień SEP, można bez problemu znaleźć zatrudnienie i pracować na stanowiskach kierowniczych.

Elektryk z Wrocławia sprawdza instalację skrzynki rozdzielczej

Uprawnienia elektryczne budowlane

Oprócz uprawnień SEP są też uprawnienia budowlane, które wydają samorządy zawodowe na podstawie przepisów Ustawy o Prawie Budowlanym. Dzięki tym uprawnieniom można na terenie budowy zajmować się pracami związanymi z instalacją elektryczną oraz urządzeniami elektrycznymi oraz elektroenergetycznymi. Takie uprawnienia przydadzą się kierownikowi budowy, gdy niezbędne będą pomiary instalacji elektrycznej czy kontrola techniczna obiektów budowlanych.

Dlaczego uprawnienia są tak ważne?

W każdym zawodzie uprawnienia świadczą o tym, że człowiek jest na odpowiednim miejscu i zna się na swoim fachu. Nie jest inaczej z zawodem elektryka, który powinien posiadać nie tylko świadectwo ukończenia szkoły, ale przede wszystkim uprawnienia. Mając uprawnienia elektryczne, można znacznie łatwiej znaleźć pracę, a tym samym też szybciej awansować. Uprawnienia pokazują potencjalnemu pracodawcy czy klientowi, że elektryk jest odpowiedzialny i potrafi obsługiwać skomplikowane systemy elektryczne. Zna się na montażu i wymianie instalacji oraz umie wykonywać czynności pomiarowe w urządzeniach wytwarzających, przesyłających, zużywających i przetwarzających energię elektryczną.

Podziękowania dla elektryka za dobrze wykonaną pracę.

Jak znaleźć dobrego fachowca?

Zawód elektryka wykonuje mnóstwo ludzi, ale nie każdy, potocznie mówiąc, ma fach w ręku. Dobrze jest, by elektryk był doświadczony, miał uprawnienia, ale też dobrą opinię wśród klientów. Warto zatem sprawdzić i poczytać przed wynajęciem czy zatrudnieniem takiej osoby komentarze zamieszczone w Internecie, a także porozmawiać z tą osobą i dowiedzieć się, jakie prace dotychczas wykonywał. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do kontaktu.