Oświetlenie LED – wszystko co warto wiedzieć.

Oświetlenie LED

Zamierzasz zdecydować się na instalację elektryczną oświetlenia LEDowego w swoim mieszkaniu lub biurze? Przed jego instalacją warto, abyś dowiedział się, czym konkretnie wyróżnia się takie oświetlenie na tle alternatywnych rozwiązań. Z niniejszego wpisu dowiesz się, jakie są przyczyny popularności oświetlenia LEDowego, jak działają takie lampy, a także czy są to rzeczywiście produkty energooszczędne oraz jak powinny być przygotowane instalacje elektryczne pod oświetlenie LED.

W jaki sposób działa dioda w oświetleniu ledowym?

Zanim przejdziemy do zalet, jakie posiadają instalacje elektryczne wykorzystujące oświetlenie ledowe, przyjrzyjmy się najpierw podstawowym zasadom funkcjonowania takiego oświetlenia.

Dioda LEDowa składa się z dwóch warstw półprzewodników (typu “p” oraz “n”), tworzących razem złącze epilaktyczne. To właśnie w tym złączu energia elektryczna przetwarzana jest do postaci światła. Dzięki swojej budowie, dioda LEDowa cechuje się wyjątkową długowiecznością – szacuje się ją nawet na 100.000 godzin. Ponieważ taka dioda pracuje przy stałym, niskim napięciu, wymagane jest jej połączenie z wykorzystaniem odpowiedniego zasilacza przetwarzającego prąd przemienny na stały. Musi on także być w stanie obniżyć napięcie do pożądanej wartości, na przykład 12 V. Alternatywą jest zasilacz pozwalający na regulowanie napięcia wyjściowego w szerokich granicach.

Moc zasilacza będzie różniła się w zależności od jego typu od kilku do kilkudziesięciu watów. Zarówno napięcie, jak i moc muszą być jednak dostosowane do wielkości zasilanego układu diodowego. Zasilacz powinien ponadto być pozostawiony w takim miejscu, by możliwe było swobodne odprowadzenie ciepła.

Instalacja oświetlenia LEdowego

Jakiego rodzaju światło emituje oświetlenie LEDowe

Jeśli nie wiemy, czy instalacje elektryczne z oświetleniem LEDowym sprawdzą się w naszym domu, warto upewnić się, czy odpowiada nam rodzaj światła emitowanego przez takiego rodzaju oświetlenie. Otóż diody LEDowe cechują się tym, że emitują światło jednobarwne. Zależne od tego, jakie środki chemiczne wykorzystane zostały do produkcji diody. Co podkreśli każdy elektryk, pojedyncza dioda nie sprawdzi się raczej jako główne źródło światła służącego do ogólnych celów oświetleniowych. Nie jest bowiem możliwe uzyskanie światła białego za pomocą jednego złącza półprzewodnikowego p-n. 

Białe światło można uzyskać za pomocą kilku różnych metod, odmiennych dla kuchni oraz łazienki. Jedną z nich jest chociażby dodawanie w określonych proporcjach barw niebieskiej, zielonej, oraz czerwonej. Aby było to możliwe, w jednej obudowie umieszcza się trzy chipy LEDowe, tworzące diodę RGB.

Jakie zalety ma oświetlenie LEDowe?

Wcześniej wspominaliśmy o tym, że instalacje elektryczne wykorzystujące oświetlenie LEDowe zdobywają sobie coraz więcej zwolenników – i że łączy się z nimi wiele różnych korzyści. Porozmawiajmy więc teraz o najbardziej wymiernych korzyściach wynikających z zastosowania oświetlenia LEDowego.

Spora energooszczędność

Odpowiemy teraz na pytanie zawarte jeszcze we wstępie naszego artykułu: tak, oświetlenie LED pozwala na solidne oszczędności energii elektrycznej – a co za tym idzie, również pieniędzy. Co więcej, zastosowanie tego rodzaju oświetlenia to wręcz najlepszy znany obecnie sposób na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej. Użytkując je w prawidłowy sposób zaoszczędzić można nawet do 75-80% zużywanej energii. Jest to więc naprawdę kolosalna różnica.

Instalacja elektryczna Led kuchnia

Długa żywotność

Kolejnym plusem, jaki posiada oświetlenie LEDowe jest, wspomniana już wcześniej, bardzo długa żywotność. Wysokiej jakości diody led mogą świecić bowiem nawet do 50.000 godzin, co jest wartością ponad 25-krotnie dłuższą od tradycyjnych żarówek. Oczywiście podkreślić wypada, że wiele zależy od konstrukcji lampy oraz jakości jej części składowych. 

Brak gwałtownych przepaleń

Bardzo dużym plusem, jaki posiadają lampy LED jest fakt, iż nie przepalają się one gwałtownie. Żarówki LEDowe zamiast przepalać się gwałtownie po prostu powoli tracą moc, stopniowo świecąc coraz słabiej. Pozwala to uniknąć przykrej niespodzianki w postaci nagłj awarii żarówki i przygotować się do konieczności zakupu nowej.

Inne zalety oświetlenia LEDowego.

Oświetlenie LED ma także, rzecz jasna, szereg innych zalet. Jedną z ważniejszych jest krótki czas od rozpalenia do maksymalnej jasności. Ponadto podkreślić warto, że lampy LED nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne. Również, że częstotliwość ich wyłączania i włączania nie ma wpływu na stopień zużycia.

Kiedy oświetlenie LED jest złym wyborem?

Oczywiście, co podkreśli każdy doświadczony elektryk fakt, że oświetlenie LED ma tak wiele zalet nie oznacza wcale, że sprawdzi się ono w każdej sytuacji. Specjaliści radzą, aby podejmując decyzję, czy lepszym wyborem będzie żarówka LED, czy tradycyjna, należy zwrócić uwagę na to, jak często i jak długo ma być ona użytkowana. Im bowiem dłuższa i bardziej regularna eksploatacja oświetlenia LED, tym bardziej ewidentne będą związane z nią oszczędności. Z tego też powodu raczej odradza się stosowanie lamp LED w pomieszczeniach uczęszczanych rzadko – na przykład piwnicy, czy też spiżarni