Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

instalacja elektryczna w nowobudowanym domu jednorodzinnym, to jeden z kluczowych elementów budynku. To złożony proces polegający na zaplanowaniu, zainstalowaniu i skonfigurowaniu różnych elementów instalacji i urządzeń, które zapewniają komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność wewnątrz budynku. Poniżej przedstawiam ogólny opis poszczególnych rzeczy, które są typowe w większości domów jednorodzinnych i które wykonaliśmy na tej inwestycji.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym – Ustalenia

Całą pracę rozpoczęliśmy od spotkania z inwestorem i omówienia dokładnie, i szczegółowo czego oczekuje. Pomimo, że budowany dom stanowił inwestycję i po zakończeniu budowy miał zostać sprzedany, to inwestor chciał zadbać o rzetelne i dokładne wykonanie instalacji elektrycznej. Chciał zapewnić komfort, bezpieczeństwo i wygodę późniejszym użytkownikom, i mieszkańcom domu. Instalacja miała zostać wykonana tak, jakbym dla siebie budował. Takie wstępne ustalenia ucieszyły nas, ponieważ wykonywanie instalacji na tzw. limitach nie są niczym przyjemnym dla wykonawcy. W późniejszej eksploatacji mogą stwarzać problemy i nie być komfortowe w użytkowaniu.

Prace przygotowawcze

Po ustaleniu wszystkich wytycznych z inwestorem, czyli na jakiej wysokości mają się znajdować gniazda i wyłączniki, gdzie ma być skrzynka z bezpiecznikami i teleinformatyczna, umiejscowienie lamp itd., przystąpiliśmy do dokładnego wyznaczania wszystkich elementów instalacji elektrycznej, przy pomocy poziomicy laserowej, tak aby po wykonaniu posadzek, wszystkie gniazda i wyłączniki znajdowały się na dokładnie tej samej wysokości. Oczywiście wyjątkami są miejsca takie jak łazienki, kuchnia, garaż czy kotłownia. W tych miejscach gniazda raczej znajdują swoje umiejscowienie na nietypowych wysokościach.

Następnie wyliczyliśmy ilość obwodów, aby dobrać odpowiednio dużą tablicę rozdzielczą, żeby wszystkie zabezpieczenia instalacji spokojnie się zmieściły. W hurtowni Alkan, z którą współpracujemy zamówiliśmy materiał niezbędny do wykonania instalacji. Użyty materiał ma również bardzo duże znaczenie. Użycie materiałów z niewiadomego źródła lub “marketowych” niesie spore ryzyko późniejszych problemów. My korzystamy z zaufanego i sprawdzonego źródła, aby wyeliminować ewentualne awarie i problemy związane z materiałem.

Rozprowadzenie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

Kolejnego dnia przystąpiliśmy do najmniej przyjemnej dla nas pracy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, czyli kucia. Niestety ale jest to czynność której się nie ominie. Nikt przecież nie chce mieć wystających gniazdek czy wyłączników. W tym celu trzeba przy pomocy młotów, wiertarek i otwornic wykonać całą masę otworów i przekuć pod instalowane puszki elektryczne w których umieszczone będą przewody i zamontowany osprzęt elektryczny. Wykucia pod tablice rozdzielcze, przebicia przez strop, aby przeprowadzić obwody elektryczne itd..

Na tej inwestycji wykonaliśmy również wkucie rury Arot o średnicy 40mm. Jest to niebieska rura karbowana osłonowa z tzw pilotem w środku, który ułatwia w późniejszym etapie przeciągnięcie przewodów. Rura ta ułożona została pod tynkiem, z garażu znajdującego się na parterze domu, na poddasze z zakończeniem przy kominie. Jest to przygotowanie pod ewentualną instalację paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Po zakończeniu budowy, wylaniu posadzek i wykonanych tynkach, ciężko byłoby przeciągnąć bezinwazyjnie przewody z paneli do rozdzielni domu. A w ten sposób przeciągnięcie takich przewodów jest szybkie i nie wymaga kucia ścian i posadzek.

Po osadzeniu puszek, rozprowadziliśmy odpowiednio obwody elektryczne. Wykonaliśmy optymalną ilość obwodów, i w taki sposób, aby było pole manewru przy montażu zabezpieczeń. Czyli przykładowo obwody oświetlenia parteru, piętra i oświetlenie zewnętrzne, to są trzy różne obwody. Następnie, o ile możemy sobie pozwolić przy niewielkiej ilości gniazdek (wg wytycznych do 9 szt) na połączenie np. dwu pokoi w jeden obwód zasilania gniazdek, to trzeba mieć na uwadze miejsca takie jak przykładowo kuchnia. Oczywistym jest że w kuchni, w instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego używane będzie najwięcej sprzętu elektrycznego, który będzie najbardziej obciążał instalację elektryczną. Więc do kuchni doprowadziliśmy prócz obwodu trzyfazowego do płyty indukcyjnej, obwodu oświetleniowego oraz osobnego obwodu sterowania roletami elektrycznymi, trzy obwody gniazd wtykowych. Tak aby równomiernie rozłożyć obciążenie instalacji.

Wszystkie obwody powadzone były po ścianach, sufitach oraz w peszlach osłonowych w posadzkach. Przy układaniu obwodów elektrycznych po drewnianych belkach konstrukcyjnych, użyliśmy peszla osłonowego o podwyższonych parametrach ogniowych.

Instalacje teletechniczne

Wykonaliśmy również rozprowadzenie instalacji teletechnicznej. Wykuliśmy i zamontowaliśmy skrzynkę teletechniczną do której doprowadziliśmy zasilanie. Zasilanie jest konieczne aby router mógł prawidłowo działać. Po domu rozprowadziliśmy we wskazane miejsca przewody internetowe (UTP 5e). Były to miejsca takie jak przewidywany gabinet, pokoje dzieci gdzie stanie biurko i komputer oraz do salonu w miejsce telewizora. W salonie również zainstalowaliśmy kanał telewizyjny. W dzisiejszych czasach z reguły telewizor wisi na ścianie, i aby zapobiec późniejszemu, nieestetycznemu zwisu przewodów od telewizora, montujemy kanał TV. Jest to plastikowy element o wymiarach 6×12 cm, który po zatynkowaniu ścian pozostawia prostokątny otwór za telewizorem i taki sam otwór przy gniazdach na dole. Przez ten kanał swobodnie przechodzą wtyczka od TV oraz wszystkie inne (HDMI itp.).

Również należy pomyśleć o tym skąd do skrzynki teletechnicznej przyjdzie sygnał od dostawcy. Czy będzie to światłowód z drogi czy może sygnał z anteny satelitarnej umieszczonej na dachu. Takie rzeczy również jest dobrze wiedzieć wcześniej, żeby przygotować trasę prowadzenia przewodów zasilających.

Zasilenie budynku

Zasilenie domu wykonaliśmy najczęściej używanym do tego celu kablem ziemnym, czyli YKY 5x10mm2. Przy domach jednorodzinnych jest to najczęściej używany kabel do zasilenia budynku. Domy jednorodzinne najczęściej w warunkach przyłączenia dysponują mocą zabezpieczenia przed licznikowego 3x25A lub 3x20A. Taki kabel w zupełności wystarczy do obsłużenia takiego obciążenia.

Uziemienie domu jednorodzinnego

Aby zapewnić spełnienie wymogów bezpieczeństwa, należy wykonać uziemienie instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego. W tym przypadku wykonaliśmy uziemienie punktowe, w formie wbicia szpilki uziemiającej połączonej z tablicą rozdzielczą domu. Wbijanie elementów uziomu szpilkowego wykonujemy specjalnie przystosowanym do tego młotem udarowym o dużej mocy uderzenia. Po wbiciu każdego z elementów uziomu, wykonujemy pomiar kontrolny oporu. Wymagany opór przy tego typu nowych instalacjach elektrycznych to 10 Ohm lub mniej. Tak surowe wymogi należy spełnić z uwagi na obowiązek instalowania ochronników instalacji. Po osiągnięciu wymaganego oporu, od szpilki uziemiającej doprowadziliśmy do TR przewód uziemiający, który również musi spełniać swoje określone wymogi. Np. średnica takiego przewodu nie może być mniejsza niż 10mm2.

Przewody wyrównawcze instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego również doprowadziliśmy do newralgicznych miejsc domu. Takie miejsca to m.in. kuchnia gdzie znajduje się zmywarka, którą dobrze jest podłączyć dodatkowo bezpośrednio do uziemienia. Pompa ciepła jeżeli jest dodatkowo uziemiona, to również jest działaniem na plus.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym – podsumowanie

Wszystkie powyższe czynności stanowią jedynie pierwszy etap wykonania instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym. Rozłożenie odpowiednie obwodów, montaż uziemienia, tablicy rozdzielczej i innych elementów, są to prace które należy wykonać przed przystąpieniem do tynkowania i wykonania posadzek. Po wyschnięciu posadzek i tynków będziemy mogli przystąpić do montażu gniazd, wyłączników i uzbrojenia tablicy elektrycznej.

Galeria